Düzenli peynir tüketerek kemik erimesi riskini azaltabilirsiniz

Düzenli peynir tüketerek kemik erimesi riskini azaltabilirsiniz

Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, kalsiyum zengini ve protein kaynağı olan peynirin kemiklerin güçlenmesindeki önemine dikkat çekerek düzenli tüketildiğinde kemik erimesi riskini azalttığını belirtti.

Kemik erimesini önlemek ve tedavi etmek için kalsiyum almak gerekir

Önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan kemik erimesi (Osteoporoz) görülme sıklığı tüm dünyada giderek artmaktadır.

  • Kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde en iyi yöntemlerden biri kalsiyum almaktır.
  • Vücudun kalsiyum ihtiyacının karşılanması için ise süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önemlidir.
  • Özellikle kalsiyum zengini olan peynir düzenli tüketildiğinde kemik erime riskini büyük ölçüde azaltır.

Yetersiz kalsiyum alımında en çok ergenlik dönemindekiler ve yaşlılar zarar görür

Yetersiz kalsiyum alımında en çok çocuklukla erişkinlik arasındaki geçiş döneminde (adolesan) yer alanlar ile yaşlılar zarar görmektedir.

Adolesan dönemi kemik sağlığı açısından en önemli ve kritik dönemlerden biridir. Adolesan dönemindeki beslenmede yeterli kalsiyum alındığı taktirde kemik kitlesi maksimum düzeyine ulaşabilir, erişkinlik döneminde kemik kitlesi korunabilir.

Post-menapozal dönemde ise sadece kemik dokusunun kaybı yavaşlatılabilmektedir.

Günde en az 60 gr. peynir ve iki bardak süt tüketin

Süt ürünleri en zengin kalsiyum kaynağı olmakla birlikte aynı zamanda biyoyararlılığı da en fazla olan kaynaklardır.

Yeterli ve önerilen miktarda kalsiyum alınması için günde en az 60 gram peynir ile iki su bardağı kefir, süt veya yoğurt yemeye özen göstermek önemlidir.

Adolesan Dönem Nedir?

Adolesan DönemAdolesan çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanır. Halk arasında ergenlik, delikanlılık dönemi ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Adolesan dönemi seksüel, fiziksel ve ruhsal gelişimin tamamlanarak çocuğun yetişkin birey haline gelme dönemidir. Kişisel farklılıklar göstermekle birlikte kabaca 11-21 yaşlarını kapsar. Ergenlik =Puberte ise seksüel ve fiziksel gelişimin tamamlanarak bireyin cinsel olgunluk ve üreme yeteneğini kazanması olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla ergenlik dönemi, adölesan dönemi içinde yer alır.

Adolesan döneminin özelliği çocukta, daha önceden olmayan birtakım değişikliklerin hem bedensel hem de ruhsal olarak ortaya çıkmasıdır. Bu değişiklikler çocuğun ileride nasıl bir erişkin olacağını belirleyeceğinden adolesan dönemi insan hayatı için çok önemlidir.

 

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapın