Jadel Peyniri

Jadel Peyniri

Jadel peyniri şimdilerde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak iki ayrı devlet olan Çekoslovakya'nın en sevilen peynirlerinden biri. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan yetiştiriciliği bakımından Avrupa ortalamasının oldukça gerisinde. İklimi ve toprak yapısına bağlı olarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliği büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine oranla daha yaygın. Buna bağlı olarak jadel peyniri de daha çok küçükbaş hayvanlardan sağılan sütlerden imal ediliyor. Bununla birlikte inek sütünden jadel peyniri üretmekte mümkün.

Jadel peyniri türk mutfağının sevilen peynirlerinden çerkes peynirine benzeyen az tuzlu ve yağlı bir peynir türü. Sert peynirler grubunda değerlendirilen jadel peyniri kuru maddede % 43 yağ içeriyor. Protein açısından oldukça zengin bir peynir olan jadelin 100 gramında 26 gram protein mevcut. Günlük enerji ihtiyacımızın 1492kJ / 323 kcal'lık kısmını jadel peynirinin 100 gramından elde etmemiz mümkün.

Jadel peyniri görüntü itibariyle ülkemizde üretilen örgü peynirine benzemektedir. Bileşimi açısından beyaz peynirle benzerlik gösteren jadel; üretim tekniği açısından da kaşar peyniri ile paralellik arz eder. Yapımında inek veya koyun sütü, mikrobiyal peynir kültürleri ve tuz kullanılmaktadır. Üretimi hakkında kısa bir bilgi verecek olursak; ilk olarak jadel peynirinin üretiminde kullanılacak olan süt; sağıldığı andaki doğal sıcaklığı olan 30-32 dereceye kadar ısıtılır. Isıtılan süte mikrobiyal peynir mayaları eklenerek yoğurt kıvamında bir teleme elde edilene kadar karıştırılır. Oluşan teleme küçük parçalara ayrılır ve telemenin suyunu bir miktar bırakması beklenir. Buyunu bir miktar salan teleme 45°C sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtılır. Son olarak pres yardımıyla su telemeden tamamen ayrılır. Bu işlem yaklaşık iki saat sürmektedir. Suyu tamamen süzülen küçük teleme parçaları kaynatma kazanlarına alınır ve 80°C tuzlu suda sakız kıvamına gelinceye kadar bekletilir. Elde edilen malzeme kuterlerde ufalanır ve yoğurma kazanlarına alınır. Doğru kıvama ulaşan peynir harcı yoğurma kazanından alınır ve çekilerek uzatılır. Elle yapılan örme işleminin ardından saç örgüsü görünümü kazanan jadel peyniri tüketime hazırdır.

Tütsülenmiş Jadel Peyniri

Tütsülenmiş Jadel Peyniri

Jadel peyniri bu aşamadan sonra kayın odunu dumanında tütsülenebilir veya doğrudan satışa sunulabilir. Kayın ile tütsülenmiş jadel füme peyniri çoğunlukla meze olarak kullanılır. Jadel peyniri kahvaltıların yanı sıra tatlılarda, böreklerde ve salatalarda da yaygın olarak tercih edilmektedir.

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'nın dışında Polonya, Rusya, Sırbistan ve Letonyada da sevilerek tüketilen jadel peyniri ülkemizde yaşayan slavlar tarafından da evde yapılarak tüketilmektedir.

1 Yorum

  1. çok beğendim jadel peynirin tarifi harika .

    Nisan 24, 2016Cevapla

Yorum yapın