Ramazanda Kefir İçinKefirin Anavatanı Elbruz

Ramazanda Kefir İçin

Doğal probiyotik ürün olan kefir, Kafkasya'da binlerce yıldır tüketiliyor. Uzmanlara göre, faydaları saymakla bitmeyen kefirin Ramazan sofralarından da eksik edilmemesinde fayda var. Uzman diyetisyenler, kalsiyum ve protein deposu kefirin aynı zamanda tok tutma özelliği olduğunun altını çiziyor.

Kefir, doğal fermente bir süt ürünü. Faydaları saymakla bitmiyor. Prebiyotik olduğu, yani faydalı bağırsak mikropları içerdiği için kabızlık, ishal gibi bağırsak sistemi rahatsızlıklarına birebir geliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırıyor. Bu özellikleri nedeniyle de beslenme uzmanları tarafından sıklıkla öneriliyor.

Hem Sağlıklı Olduğu Hem de Tok Tuttuğu için Ramazanda Kefir İçin

Uzmanlar, kefirin Ramazan ayında her gün muhakkak tüketilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kefiri sadece sağlıklı olduğu için değil aynı zamanda tok tutma özelliği olduğu için de öneriyorlar. Diyet uzmanlarına göre kefir, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için Ramazan'da oruç ile beraber hissedilen halsizlik, yorgunluk durumunu önlüyor. Ayrıca bağırsak ve sindirim sistemini düzenlediği için de özellikle kabızlık ve ishal sorunu yaşayanların muhakkak kefir tüketmeleri öneriliyor. Ayrıca sahurda içilen bir bardak kefirin, hem kalsiyum ve protein ihtiyacınızı karşılayacağını, hem de tok tutacağını hatırlatıyorlar."

Farklı lezzet arayanlar, kefirli ayran ya da cacık yapabilir!

Tadından hoşlanmayanlar olabilir, herkesin damak tadına hitap etmeyebilir. Tadını sevmeyenler, kefiri biraz sulandırıp içine nane ya da dereotu koyup ayran gibi içebilir. Bir başka seçenek de içine salatalık, nane ve dereotu doğrayarak kefiri cacık gibi tüketmek olacaktır. Bu şekilde kefir çok daha aromalı, hoş bir içecek olacaktır.

Kefirin Anavatanı Elbruz